Er zijn steeds meer voormalige landbouwbedrijven waarvan de oorspronkelijke functie niet langer wordt uitgeoefend. Tegelijk groeit de vraag naar kwalitatieve woonruimte en recreatieve verblijven in een landelijke omgeving. Daarnaast evolueren vele gemeenten naar een “vakantiewoningenstop” in woongebied. Hierdoor ontstaan kansen om bestaande bebouwing in het buitengebied een nieuwe toekomst te geven.
Als een landbouwbedrijf zijn activiteiten stopzet, dan is een functiewijziging noodzakelijk als de eigenaar een functie als wonen wil verkrijgen voor de voormalige landbouwsite.
In de praktijk ontstaat bij functiewijzigingen van agrarisch naar wonen op vandaag een harde strijd over de omvang van de bestaande bebouwing die behouden mag blijven. Vanuit het beleid van het Departement Omgeving geldt op vandaag dat bijgebouwen die enkel worden gebruikt als woningbijgebouwen (dus exclusief logies):
Om de nieuwe functie vergund te krijgen, moet de invulling van het woningbijgebouw duidelijk worden aangetoond. Een alternatieve invulling is voorzien in artikel 4 van het Besluit Zonevreemde Functiewijzigingen. Zo kunnen binnen bestaande woningbijgebouwen één of meerdere logies worden gerealiseerd.
De invulling als logies kan voorzien worden bij een site die ook een functiewijziging naar wonen worden krijgt of heeft gekregen.
De twee belangrijkste voorwaarden voor deze functiewijziging zijn echter dat er een woonfunctie op de site moet blijven bestaan en dat de gebouwen bouwfysisch geschikt moeten zijn voor de nieuwe functie.
Als de woonfunctie behouden wordt, kan een deel van de woning of van de woningbijgebouwen omgevormd worden naar logies.
Dat de gebouwen bouwfysisch geschikt moeten zijn, houdt in dat er geen grondige verbouwingswerken nodig zijn om de nieuwe functie mogelijk te maken. Beperkte aanpassingen zonder grote investeringen of ingrijpende verbouwingen zijn wel toegelaten om de gebouwen geschikt te maken voor de nieuwe functie.
Overweeg je een functiewijziging naar wonen of logies op jouw voormalige landbouwsite? DLV onderzoekt graag de mogelijkheden en begeleidt je bij elke stap van het vergunningstraject.
Contacteer ons
Uitbaters van toeristische logies in Vlaanderen worden steeds strenger gecontroleerd op de naleving van de regelgeving. Eén van de belangrijkste voorwaarden is dat uw logies stedenbouwkundig in orde is.
Wil je een oud schoolgebouw, restaurant, watertoren of industrieel pand omvormen tot een woning in agrarisch of industrieel gebied? Dankzij artikel 5 van het Functiewijzigingsbesluit kan dat nu onder bepaalde voorwaarden.
De zomer is in aantocht, wat betekent dat het weer tijd is voor terrasjes in de zon. De laatste jaren is het aanbod gevarieerd en komen ook zomberbars meer aan bod. Maar wat zijn precies de regels voor het openen van een pop-up bar?