Als je een omgevingsvergunningsaanvraag indient waar varkens, kippen, vleeskalveren of melkgeiten in betrokken zijn, moet er een geurstudie toegevoegd worden waarin een beoordeling van de geurhinder wordt uitgevoerd. Op basis van het Vlaamse Regeerakkoord werd nu het beoordelingskader voor geurhinder aangepast.
Alhoewel stikstof het vergunningenlandschap in de landbouwsector al meer dan 5 jaar beheerst, is geur voor bedrijven met varkens, kippen, vleeskalveren en melkgeiten heel dikwijls een nog meer uitdagende problematiek. Deze bedrijven moeten namelijk bijkomend ook voldoen aan het beoordelingskader voor geurhinder. Dit geurkader werd in juni 2021 bovendien sterk aangescherpt. In heel veel vergunningstrajecten bleek dan ook de mogelijke impact van geur de limiterende factor.
Omdat zonevreemde functies in agrarisch gebied nog een extra druk leggen om te voldoen aan dit kader werd in het Vlaamse Regeerakkoord en in de Beleidsnota Omgeving 2024-2029 opgenomen dat “gedesaffecteerde bedrijfswoningen mogelijk moeten kunnen zijn, maar altijd in respect voor en met aanvaarding van de gebiedseigen activiteiten. Met betrekking tot die woningen in het landbouwgebied herbekijken we in dat kader het geurkader en verankeren we dat in regelgeving”. Daarnaast bleek ook dat het geurkader voor landbouwbedrijven met een invloed op woningen in laaggeurgevoelige gebieden (zoals agrarisch gebied) strenger is voor landbouw als voor industrie. In uitvoering hiervan werd nu het geurkader aangepast en werd het onderdeel geurhinder in het richtlijnenboek Landbouwdieren aangepast.
Omdat het nieuwe beoordelingskader onmiddellijk in werking treedt, zal de geurstudie in een nieuwe omgevingsvergunningsaanvraag hier ook op aangepast worden. Voor lopende aanvragen zal dossier per dossier bekeken worden of een wijziging of aanvulling noodzakelijk is.
Heb je vragen over het nieuwe geurkader of je vergunningstraject? Neem gerust contact op met een adviseur van DLV.
Contacteer je DLV-adviseur vandaag nog